Saga Harry Potter – recenzja

Redakcja

22 lutego, 2024
Pierwsza powieść o nastoletnim czarodzieju, autorstwa J.K.Rowling, ujrzała światło dzienne już w 1997 roku. Od wtedy Harry Potter, czyli główny bohater serii, podbija serca fanów na całym świecie. 

Czy warto przeczytać serię o Harrym Potterze? Recenzja

Od 1997 roku ludzie na całym świecie zaczęli namiętnie czytać wszystkie książki o młodym czarodzieju, które zaserwowała dla nich Rowling. W Polsce pierwsze wydanie „Kamienia Filozoficznego” pojawiło się w roku 2000 i od tamtego czasu także w naszym kraju, do teraz, ciągle słyszymy o wybitności tej serii.  Po książki o Harrym Potterze sięgają osoby w każdym wieku, nawet matki, od najmłodszych lat, czytają swoim dzieciom jego historię. Maturzyści wypytywani do czego odwoływali się na maturze z języka polskiego często podają przykład właśnie tej serii, co za tym idzie, powieści i filmy nie tylko bawią, ale także pomagają – mają wiele ważnych wątków. Połowa dzieci w wieku od 5 do 17 lat, według różnych ankiet, wcześniej nie chwytała za książki dla przyjemności. Kiedy jednak na rynku pojawiły się książki o Harrym, mentalność tych samych osób zmieniła się. Teraz mogłyby czytać historię czarodzieja całymi dniami, wcześniej książki ich nudził i usypiały. Nawet rodzice pytanych na potrzeby ankiet dzieci twierdzą, że seria autorstwa J.K.Rowling pomogła ich pociechom poprawić oceny w szkole.

Harry Potter – wpływ na popkulturę

Ten nastoletni czarodziej z pewnością zawirował światem popkultury. W wielu powstałych potem filmach, serialach, a także książkach, możemy usłyszeć, czy przeczytać, nawiązania do popularnej serii. Ponadto, billboardy z twarzą Harry’ego nadal goszczą w wielu miejscach na świecie. Nastoletni czarodziej nie jest tylko idolem dzieci i dorosłych, ale także naprawdę wielu gwiazd. Wiedzieliście o tym, że Ariana Grande tak bardzo kocha serię o Harrym, że na swoje urodziny wyprawiła imprezę tematyczną na jego cześć?

Czy Harry Potter zmienił oblicze fantastyki?

J.K.Rowling z pewnością można przypisać to, iż wprowadziła ona świeżą nutkę w świat fantastyki. Różdżki, czary, gobliny, gadające kapelusze oraz inne magiczne stworzenia, pojawiające się na kartkach serii, wcześniej się nie zdarzały. Geniuszem Rowling można też nazwać to, iż wymyśliła ona naprawdę chwytliwe nazwy zaklęć, czy miejsc, co z pewnością łatwe nie było.

Polecane: