Gra o tron – światowy fenomen serialowy

Redakcja

23 lutego, 2024
W tym dynamicznym, nowoczesnym świecie seriali telewizyjnych widzowie mają w czym wybierać. Nowe programy mogą być trudne do odróżnienia się od reszty, ale Gra o Tron właśnie to robi. Epicki serial HBO przewodził telewizji, bijąc rekord najchętniej oglądanych programów w historii USA. Gra o tron dominowała na tych listach przebojów od momentu powstania w 2011 roku i nadal to robi, a całkowita liczba wyświetleń przewyższa serial Big Bang Theory, który wcześniej był uważany za niekwestionowany pod względem popularności. W tym artykule wyjaśnimy, co kryje się za tym niezwykłym sukcesem, wraz ze przewodnikiem o tym, co musisz wiedzieć o Game of Thrones, w tym: od jak dawna jest w telewizji, kto ją stworzył i co sprawia, że jest tak urzekająca!

Czym jest Gra o Tron?

Game of Thrones to telewizyjny serial fantasy stworzony przez Davida Benioffa i DB Weissa. Jest to adaptacja Pieśni Lodu i Ognia, serii powieści fantasy George’a RR Martina, z których pierwsza nosi tytuł Gra o Tron Game of Thrones zyskała powszechne uznanie krytyków za złożoną fabułę, aktorstwo, wartości produkcyjne i elementy tematyczne, takie jak polityka i walki o władzę między różnymi frakcjami w społeczeństwie przypominającym średniowieczne. Program został opisany jako jeden z najdroższych programów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, z szacowanym budżetem na odcinek między 50-70 milionów dolarów

„Bezspojlerowe” wprowadzenie do fabuły Gry o tron

Spektakl jest osadzony w fikcyjnym świecie zwanym Westeros i śledzi wojnę domową o kontrolę nad Siedmioma Królestwami po dynastycznej sukcesji od króla Roberta Baratheona do jego spadkobiercy Joffreya, który właśnie wstąpił na tron w wieku 13 lat ze swoją matką Cersei jako regent, dopóki nie osiągnie pełnoletności. Drugi sezon miał premierę w HBO 1 kwietnia 2012 roku i zakończył się 3 czerwca 2012 roku. Game of Thrones opiera się na gatunku fantasy, z dużą liczbą magicznych, mitycznych stworzeń i zamieszkałych światów. Porównywany jest do fikcji historycznej czy kina artystycznego. Elementy fantasy w serialu obejmują czarownice, czarnoksiężników, smoki sztucznej inteligencji (AI), a także obszerną szermierkę, politykę i intrygi. Serial jest kręcony głównie w Irlandia, Irlandia Północna i Chorwacja. Sezon 3 miał swoją premierę w HBO 6 kwietnia 201 i zakończył się 15 czerwca 2013.

Co Gra o Tron zrobiła źle w ostatnim sezonie?

Pytanie, które nurtuje wielu fanów Gry o Tron od końca 8 sezonu, dotyczy tego, co poszło nie tak z serialem. W zeszłym sezonie wielu fanów było rozczarowanych brakiem akcji w serialu, a niektórzy nawet podejrzewali, że to dlatego, że showrunnerzy byli zbyt zajęci pisaniem dla innych projektów. Wiele osób spekuluje, dlaczego Game of Thrones miało słabszy sezon niż zwykle. Niektórzy twierdzą, że zabrakło im czasu na ukończenie wszystkich swoich wątków przed kręceniem, ale inni twierdzą, że nie udało im się stworzyć silnego złoczyńcy dla ich głównego bohatera. Niektórzy mówili też, że tak się dzieje, gdy zabierasz ulubioną postać fanów – przegrywasz.

Polecane: