Rok 1984 - interpretacja powieści George Orwella

1984 to klasyczna powieść dystopijna George'a Orwella, opublikowana w 1949 roku. Osadzona w świecie nieustannej wojny państwo kontroluje prawie wszystko, a obywatele są stale obserwowani. Bohater opowieści postanawia zbuntować się przeciwko Wielkiemu Bratowi i zmienia wszystko dla mieszkańców

Pisząc recenzję "Roku 1984" George Orwella wspomnieć należy, że umieszczenie akcji w tym właśnie roku było równoznaczne z umieszczeniem jej w przyszłości, Orwell bowiem napisał swą powieść w II połowie lat 40-tych XX wieku.

Interpretacja powieści "Rok 1984" George Orwella

Powieść jest przerażającą wizją życia w państwie totalitarnym. Nie istnieją pojęcia: wolność jednostki, prawa jednostki. Ludzie są śledzeni 24 godziny na dobę. W prywatnych mieszkaniach są zamontowane teleekrany, które okazują każdy ich ruch. Nie wolno ich wyłączać. W sklepach są olbrzymie braki, a dostępne produkty są fatalnej jakości Władza wszystkie niedostatki tłumaczy wojną. Dlatego też jednym z jej nadrzędnych celów jest utrzymywanie społeczeństwa w przeświadczeniu, że kraj toczy wojnę. Nieważne z kim i o co. Aby zjednoczyć naród, najłatwiej wskazać mu wroga, którego można nienawidzić. Takim wyimaginowanym wrogiem jest w powieści Goldstein. Jego wolno, nawet trzeba nienawidzić. Na każdym kroku ludzie napotykają też na plakaty z podobizną Wielkiego Brata , którego nikt nigdy nie widział naprawdę, ale jego oczy z plakatu wciąż śledzą i pilnują każdego.

"Rok 1984" - analiza powieści

Język to także element wyróżniający społeczeństwo opisane przez Orwella. To tzw. nowomowa, język angsocu. Eliminowanie mnóstwa słów, głównie przymiotników i przysłówków uniemożliwiało swobodę myślenia, ocenianie, własne sądy. Język miał być jedynie narzędziem prostej komunikacji.

"Rok 1984" podsumowanie

Wizja ukazana przez Orwella jest przerażająca. I nie jest tylko fikcją literacką! Reżimy totalitarne istnieją i istnieć będą, dziś już chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. To powieść - ostrzeżenie. Patrzmy władzy na ręce, nie pozwólmy jej rządzić w sposób radykalny. Totalitaryzm niszczy człowieczeństwo, niszczy człowieka i ludzkie uczucia.

Sztuczna inteligencja a sztuka

Czy sztuczna inteligencja zastąpi artystów?

Sztuczna inteligencja to technologia, która zmienia sposób, w jaki tworzymy sztukę. Niektórzy uważają, że sztu

14-12-2022 - @dk
Serial Wielka Woda

Wielka Woda hitem Netflixa

Serial Netflixa Wielka śledzi historię ludzi i społeczności dotkniętych przez rosnący poziom wody w kraju oraz

14-12-2022 - @dk
socjologia kultury

Socjologia kultury

Socjologia kultury jest dziedziną nauki, która zajmuje się zrozumieniem, jak i dlaczego ludzie wykorzystują ku

14-12-2022 - @dk
czemu nikt nie czyta blogerów

Czemu nikt nie czyta twojego bloga?

Blogi są ważnym narzędziem pozwalającym na wyrażenie własnych myśli i poglądów, a także dzielenie się nimi z i

14-12-2022 - @dk