Filmy, które zapisały się w historii polskiej kinematografii

Redakcja

27 lutego, 2024
Kino to jedno z najpopularniejszych i najszerzej używanych mediów filmowych na świecie. Nic dziwnego, że niektóre z tych filmów zmieniły nasz sposób patrzenia na kino jako całość. Wywarli wpływ na inne filmy, które z kolei wpłynęły zarówno na twórców filmowych, jak i publiczność na różne rodzaje opowiadania historii.

Najlepsze polskie horrory

Polskich horrorów nie było wiele, ale stały się znane i bardzo popularne. Zabij to i wyjedź z tego miasta czy Medium to dobre polskie horrory. Warto o nich pamiętać i miło spędzać czas na oglądaniu takich doskonałych horrorów. Nie są to filmy popularne wśród polskich reżyserów, ale kilka lat temu furorę robił film Dom zły, który był rodzajem horroru, komedii i thrillera w jednym. 

Najlepsze polskie thrillery

Polskie thrillery trzymają w napięciu i są doskonała rozrywką. Warto po nie sięgnąć od czasu do czasu. Golem czy Wilczyca robiły furorę w czasach PRL-u. Do kina ustawiały się naprawdę długie kolejki w celu obejrzenia takiego filmu. Widziadło to film o kobiecie-potworze dręczącej mężczyznę. Było to bardzo popularne dzieło filmowe.

Najlepsze polskie komedie

Polskich komedii jest bardzo dużo. Od wybitnych po takie…mniejszych lotów, cieszą się nie słabnącą popularnością. Wystarczy wymienić choćby Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. Do najbardziej znanych należy trylogia Sami swoi – rodziny Kargulów i Pawlaków kłócą się, ale żyć bez siebie nie mogą. Trylogia ma doskonałe teksty i świetnych aktorów. Nie wolno zapominac o takich klasycznych pozycjach jak Kingsajz, Killer, Killerów dwóch. Swoich fanów mają filmy U Pana Boga za piecem oraz U Pana Boga w ogródku. Seksmisja z lat osiemdziesiątych także doskonale się sprawdza – nawet dzisiaj. Kolejne wybitne przykłady to uwielbiany Poranek Kojota czy Dzień świra – ten ostatni film był udanym połączeniem komedii z dramatem.

Najlepsze polskie dramaty

Wśród dramatów znajdziecie takie arcydzieła, jak Przesłuchanie czy Mała Moskwa. Do znanych filmów należą Barwy ochronne, Człowiek z marmuru lub Człowiek z żelaza. Takie dzieła są doceniane i oglądane mimo upływu czasu. Polacy doceniają doskonałe filmy i chętnie je oglądają, a nawet chętnie do takich filmów powracają. Dramatami rozkoszuje się coraz więcej osób, które chcą zadbać o to, by móc oglądać coraz lepsze filmy i poznawać polską kinematografię.

Polecane: